ALMANCA EĞİTİM SETİ SİPARİŞ HATTI

 

Bu yol sırasında beni sarsan gayrı bir nesne de, insanların eskiden oralarda yarattıkları

anıtların görkemiyle yakında nüsha bölgede yaşayanların yoksulluğu, daha filhakika sefaleti ara-

sındaki parakazaniyoruz.com dinamit uçurumu sahne olmak oldu. Bir yanda İshak paşa Sarayı’nın ihtişamı vardı, bir yanda maşrık Beyazıt’ın yoksulluğu; bir yanda Malabadi Köprüsü’nün karın almaz güzelliği vardı, bir yanda sefaletten kaynaklanan bir çirkinlik. parakazaniyoruz.com Doğayla kentler arasındaki uymazlık da okkalı çarpıcıydı. Haşmetli veca Dağı’nın buzulları ışıldayarak gökyüzüne yükselirken, ağrı kenti yoksulluktan dökülüyordu. parakazaniyoruz.com Erzurum’dan Adana’ya gidişimiz sırasında, Van’ı gene gördük, gölün sodalı sulannda bir kez elan yüzdük ve Erzurum’dan 60 kilometre uzaktaki Hoşap Kalesi’ni gezdik. Ne gariptir ki, bir gotik katedrale benziyordu tıpkı.

 

Diyarbakır’ı, Mardin’i, Siirt’i, Bitlis’i, Harran’ı ve elan gidemeyeceğimiz Hilvan, Siverek, anket doldurarak para kazanmak Şirvan üzere yerleri gördük. Bizlere “hello” niteleyerek seslenen çocuklarla konuştuk, yani bay çocuklarla oranlamak istiyorum; çünkü kız çocuklar okula gönderilmedikleri için türkçe bilmiyorlardı. Bu yolculuğumuzun doruk noktası Nemrut Dağı oldu. Ömrümde görüp göreceğim en müthiş yerlerden biriydi orası: şeb yarısı Adıyaman’dan yola çıkıp, Kâhta ve Gerger’den geçerek, Nemrut Dağı’nın eteklerine vardık. nişan 2300 metre yük-sekliğindeydi bildiğim kadarıyla. (Bildiğim kadarıyla diyorum; zira yanılabilirim de. Ne efsus ki, yolculuğa çok tutkun olduğum halde, coğrafya bilgim perişan bir durumdadır. anket doldurarak para kazanmak Bunun çaresi, ansiklopedilere bakıp, yazdığımın doğru olup olmadığını denetlemektir. Gelgelelim, sadık dürüst bir ansiklopedi alabilmek için gereken parayı bir araya getiremedim tek zaman. Yıllar önce, boyalı basında “ansiklopediler savaşı” başlayınca da, promosyonlu gazetelerden hiç mi tek hoşlanmadığım için, bunlardan birini alıp, kupon biriktirmeye katlanamadım. Bu yüzden, okuyucularım “Anadolu” faslında birçok yanılgı bulacaklardır herhalde. Şimdiden mazeret dilerim onlardan.) Neyse, 2300 metre yüksekliğinde sandığım Nemrut Dağı’na çıkarken, yaz mevsiminde olduğumuz halde, hepimiz kalın kazaklar giyiniştik, anket doldurarak para kazanmak otelden ödünç aldığımız battaniyelere sarılmıştık. fakat gene bile soğuktan titriyorduk. bayağı ve aşırı aşırı çakıl taşı taşlarından oluşan ev bir patikayı uzun müddet tırmandıktan sonra zirveye varıp, güneşin doğuşunu beklemeye başladık. Bir tür huşu içinde, umum fısıldayarak konuşuyordu. ingiliz ingilizcesi duyuyordum.

 

Almanca duyuyordum, frenkçe duyuyordum, İtalyanca duyuyordum. internetten para kazanmak ancak türki duyamıyordum. zira bu turistler arasında Türk olan bir ben, bir bile arkadaşım vardı. Derken, gözümüzün önünde bir mucize oldu: gün alçak hafif doğunca, dağın eteğindeki ova pembeleşti. Pembelik zer rengini aldı. internetten para kazanmak Sonra dev heykeller, ilkin altlarından aydınlanarak, sanki bizler için tekrar yaratılmışçasına meydana çıkmaya başladı. işte o bugün anladım Nemrut Dağı’na gecenin karanlığında çıkılmasının nedenini. Anadolu’da beni Nemrut Dağı derece şaşırtıcı değişik bir görev de, iptida 1961′de gördüğüm ve gördüklerime inanamadığım için, beş altı kez tekrar gittiğim Göreme yöresidir. Kapadokya’ya her gidişimde, çevreme bakıp bakıp, “olamaz, hakeza bir madde olamaz!” diyordum. fakat ayin yüzeyinin böyle olabileceği kanısına varmıştım her nedense. internetten para kazanmak O yadırganan peri bacaları, kayaların içindeki o gizemli mağaralar ancak ayda bulunurdu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Etiketler:
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Yandex.Metrica
    Almanca Kursları - Almanca Kursu - almancakurslari.gen.tr